Jak i czym skutecznie wyczyścić grilla?

Jak i czym skutecznie wyczyścić grilla?

Dla wielu ludzi grillowanie wiosną i latem to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Ktoś bowiem nie lubi aromatycznych posiłków przygotowanych właśnie na grillu. Jak jednak można się domyślić, po każdym grillowaniu urządzenie ulega zabrudzeniu. Warto zatem wiedzieć, jak i czym skutecznie wyczyścić grilla?

O czym pamiętać czyszcząc grill?

Przede wszystkim pamiętać trzeba, aby dokładnie wyczyścić wszystkie elementy urządzenia, a tym oczywiście ruszt. Najlepiej jest to zrobić zaraz po zakończeniu grillowania. Wówczas znacznie łatwiej jest usunąć wszelkie zabrudzenia. Najważniejsze jest jednak, aby grill został dokładnie wyczyszczony przed kolejnym użyciem.

Dlaczego regularne czyszczenie grilla jest tak ważne?

Jeśli urządzenie nie będzie myte systematycznie, wówczas przy każdym jego kolejnym użyciu będzie dochodzić do zwęglenia pozostałych resztek jedzenia. W ten sposób dochodzić może do powstawania szkodliwych substancji, które mają negatywny wpływ na stan zdrowia. Pod tym względem sprawdzić trzeba również, czy Płyn do czyszczenia grilla nie zawiera szkodliwych substancji.

W jaki sposób wyczyścić grill?

W pierwszej kolejności skorzystać można z kilku domowych sposobów. Jednym z nich jest czyszczenie grilla przy użyciu octu. W tym celu należy przygotować roztwór z płynu do mycia naczyń i octu i za pomocą szczotki umyć nim grilla. Alternatywnym sposobem może być zastosowanie roztworu z wody i sody oczyszczonej.

Może się jednak okazać, że domowe sposoby nie będą jednak skuteczne. Wówczas zastosować należy specjalne preparaty do czyszczenia grilla. Dobrym przykładem jest tu choćby dobrej jakości płyn do czyszczenia grilla.

Jak czyścić grill gazowy, a jak elektryczny?

Zanim zacznie się czyścić grill gazowy, pamiętać trzeba, aby wcześniej odłączyć go od źródła gazu. Następnie należy zdjąć poszczególne elementy grilla. Każdy z nich musi być czyszczony osobno. Do ich czyszczenia zastosować można mieszankę mydlin i octu, a do jej nałożenia wykorzystać można drucianą szczotkę. Jeśli to nie pomoże, sięgnąć należy po płyn do czyszczenia grilla.

Grill elektryczny wymaga delikatnego podejścia. Posiada on bowiem warstwę teflonu, której nie można uszkodzić. Aby usunąć resztki jedzenia, wykorzystać można szpachelkę kuchenną. Oczywiście grill musi być wcześniej odłączony od źródła prądu.