Jakie właściwości ma czystek lekarski?

alek - czerwiec herbavis - herba (1) .jpg

Czystek lekarski to nic innego jak popularna róża skalna, która posiada wiele drogocennych właściwości. Jest to piękny krzew ozdobny, który występuje głównie w krajach o dużym nasłonecznieniu.

Czy czystek można uprawiać w Polsce?

Jak wspomniano wcześniej czystek lekarski preferuje ciepły, typowo śródziemnomorski klimat. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że w Polsce może on rosnąć jedynie w uprawie domowej. Jeżeli interesuje nas doniczkowa uprawa czystka, to pamiętać należy o kilku ważnych zasadach. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby wybrać odpowiednie miejsce do postawienia naszej doniczki. Jeżeli istnieje taka możliwość, to najlepiej wybrać widne miejsce, które jest osłonięte przed promieniami słonecznymi. Jeżeli chodzi o samą ziemię, to powinna być ona żyzna, lekka i przepuszczalna. Częstym błędem wielu osób jest zbyt częste podlewanie. Aby rozwiązać problem z wilgotną glebą warto postawić na sprawdzony drenaż. W sezonie letnim doniczkę bez problemu możemy wystawić na zewnątrz.

Jakie właściwości?

Jak sama nazwa wskazuje czystek lekarski ma wiele drogocennych właściwości leczniczych. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim bardzo bogaty skład kwiatów czystka lekarskiego. W opisywanej roślinie znaleźć można na przykład polifenole, które cenione są za działania antyoksydacyjne. Wspomnieć należy także o katechinie, garbnikach i bardzo dużej dawce witaminy E. Jeszcze kilka lat temu czystek lekarski wykorzystywany był głównie do produkcji labdanum, czyli skutecznego leku na biegunkę. W dzisiejszych czasach nie tylko kwiaty, ale również liście i łodygi wykorzystywane są w lecznictwie i ziołolecznictwie. Na półkach sklepowych można znaleźć bardzo wiele preparatów na gojące się rany, czy też napary, które przynoszą ulgę przy różnego typu chorobach dróg oddechowych. Czystek wykazuje działania przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.

Czystek na odchudzanie

Czystek lekarski jest doskonałym wyborem również dla tych osób, które chcą pozbyć się kilku zbędnych kilogramów i poprawić swoją sylwetkę. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele herbat z czystka, które wykazują właściwości odchudzające. Wspomniane powyżej polifenole znacząco przyśpieszają przemianę materii, a co najważniejsze ograniczają obrzęki. Pamiętać należy jednak o tym, że czystek można wykorzystać wyłącznie do wspomagania odchudzania. Aby schudnąć niezbędna jest aktywność fizyczna i zbilansowana dieta. Na odchudzanie zdecydowanie najlepiej nadaje się rewelacyjny czystek kreteński.