Bieganie jesienią. Jak ubrać się na orkę

Koniec lata i pojawienie się jesiennej aury, dla biegaczy, oznacza konieczność zmiany garderoby. Cienkie legginsy i koszulki bez rękawów trzeba tymczasowo porzucić na rzecz cieplejszych ubrań. Bardzo często można zauważyć tendencje do zakładania, przez osoby uprawiające sport, strojów z bawełny. Ten rodzaj materiału uznawany jest za idealny, jeśli chodzi o wygodę, jednak bardzo szybko wchłania wilgoć i długo ją utrzymuje, a co za tym idzie nie sprawdza się podczas wysiłku fizycznego. Mokre ubrania, nie tylko sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, ale również mogą powodować otarcia skóry, a nawet doprowadzić do wyziębienia organizmu i w efekcie przeziębienia..

Odzież termoaktywna idealna na jesienną aurę

Jesienią (zimą również) najlepiej sprawdzi się odzież wykonana z materiałów syntetycznych, które przepuszczają powietrze. Dzięki swoim właściwościom, ubrania wykonane ze specjalistycznych tekstyliów, sprawnie odprowadzają wilgoć w postaci potu i pary wodnej, utrzymując uczucie suchości na całym ciele. Odzież termiczna lub techniczna szybciej odparowuje wilgoć. Pomiędzy materiałem a skórą tworzy się cienka warstwa powietrza, nagrzana temperaturą ciała, co zapewnia wolniejsze wychładzanie się organizmu. Bardziej zaskakującą właściwością tego typu ubrań, jest zdolność do eliminowania nieprzyjemnych zapachów. Dzieje się tak dlatego, że to nie pot powoduje nieprzyjemny zapach, a drobnoustroje w nim zawarte. Odprowadzanie wilgoci z ciała znacznie zmniejsza ich rozwój, co eliminuje, lub zmniejsza intensywność wydzielanego zapachu,

Najlepiej na cebulkę

Każdy, kto próbował ćwiczyć późną jesienią lub wczesną wiosną, z całą pewnością, chociaż raz ubrał się nieodpowiednio do aury. Kiedy na zewnątrz się ochładza, mamy tendencję do zakładania zbyt grubych ubrań. Podczas treningu wzrasta krążenie krwi, a w efekcie bardzo szybko, po rozpoczęciu biegu, pojawia się uczucie ciepła. Najlepiej więc ubrać się na cebulkę, a więc założyć kilka warstw cieńszej odzieży. Idealnie sprawdzi się tu bielizna termoaktywna, getry lub spodnie biegowe, koszulka, bluza z nieprzepuszczającego powietrza materiału i lekka kurtka przeciwdeszczowa, Nie należy też zapominać o wygodnych butach sportowych oraz skarpetach biegowych.

Jesień, to okres kiedy często przestajemy trenować po minionym sezonie letnim. Jeśli jednak chcemy za rok poprawić swoje wyniki, nie możemy spoczywać na laurach. „Trening o tej porze roku może być prawdziwą przyjemnością, jeśli tylko założysz odpowiednią odzież dedykowaną biegaczom” – podkreśla Wojciech Izbicki z ekipy Nessi.