Czy warto wykonywać testy genetyczne?

Pomimo tego że w sieci dostępnych jest wiele informacji na temat badań genetycznych, jednak wciąż mnóstwo pacjentów waha się, czy warto je wykonywać. Wszystko dlatego, że analiza całego ludzkiego genomu może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Z pewnością nie jest to mały wydatek, dlatego warto dobrze go rozważyć.

Badanie genetyczne

Celem badań genetycznych, które wykonywane są od lat 80 XX wieku, jest określenie ryzyka wystąpienia konkretnej choroby u danej osoby, a także uzyskania diagnozy odnośnie różnego rodzaju schorzeń. Nie ma co ukrywać, że w ostatnich latach na temat badań genetycznych mówi się wyjątkowo dużo i cieszą się one coraz większą popularnością.

Badania umożliwiają między innymi ocenę ryzyka wystąpienia danego schorzenia u pacjenta, a także członków jego rodziny. Warto pamiętać o tym, że badania genetyczne pozwalają na postawienie diagnozy, zanim jeszcze u pacjenta pojawiają się pierwsze objawy choroby. Dzięki temu można wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne lub lecznicze, zapobiegając konsekwencjom schorzenia.

Współczesna medycyna coraz więcej wie także na temat wpływu genów na rozwój takich chorób jak otyłość, nowotwory czy też cukrzyca. Nie ma co ukrywać, że geny wpływają nie tylko na stan zdrowia, ale także wygląd, zachowanie czy też inteligencję.

Zalety badań genetycznych

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, z jak wieloma korzyściami wiążą się badania genetyczne. Przede wszystkim, ich wyniki są bardzo precyzyjne, a fałszywe pozytywne bądź negatywne rezultaty zdarzają się wyjątkowo rzadko. Z racji tego, że ludzkie DNA pozostaje niezmienne przez cały okres życia organizmu, badania genetyczne wykonuje się wyłącznie raz, niezależnie od etapu życia człowieka.

Z racji tego, że wiele zmian w DNA jest dziedzicznych, dzięki badaniom genetycznym można uzyskać wiedzę nie tylko na temat stanu zdrowia pacjenta, ale także jego krewnych.

Warto także wspomnieć o tym, że badania genetyczne wymagają pobrania materiału biologicznego. Zazwyczaj jest to ślina pacjenta bądź też kilka kropel jego krwi. Co ciekawe, materiał można pobrać nie tylko w specjalnym laboratorium, ale także w zaciszu własnego domu, korzystając z przesłanego przez laboratorium zestawu. Więcej informacji na temat tej procedury znaleźć można na stronie internetowej www.gyncentrum.pl/badania-genetyczne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.gyncentrum.pl/badania-genetyczne