Gdzie stosuje się zawiesia wężowe i jakie są ich właściwości?

Zawiesia wężowe przez wiele osób mylone są z zawiesiami pasowymi. Fakt faktem, mają one nieco podobne zastosowanie, jednak różnią się pod względem budowy. Wykorzystuje się je głównie do transportu i załadunku przedmiotów, które mają wyjątkowo duże gabaryty, a także narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Zawiesia wężowe i ich właściwości

Z racji tego, że zawiesia wężowe wykonywane są z poliestru, cechują się bardzo wysoką wytrzymałością, a jednocześnie nie rysują przenoszonych przedmiotów. Pomimo tego, że są wyjątkowo delikatne, nie przecierają się i mogą udźwignąć nawet największy ciężar. Kolor konkretnego zawiesia wskazuje na to, jakie jest jego maksymalne obciążenie robocze. Trzeba mieć świadomość tego, że wszystkie dostępne na rynku zawiesia wężowe produkowane są zgodnie z normami, a także posiadają niezbędne atesty.

Na szczególną uwagę zasługuje materiał, z jakiego wykonane są zawiesia wężowe. Jest to poliester, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, rozciągliwością oraz odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Poliester jest również odporny na różnego rodzaju opary, ciecze też oleje.

Ogromną zaletą zawiesi jest fakt, że mogą być one użytkowane w temperaturze od minus 40 do nawet plus 100 stopni Celsjusza. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przekroczenie temperatur granicznych może skutkować uszkodzeniem struktury materiału bądź też pogorszeniem jego parametrów.

Zawiesia wężowe i ich zalety

Kolor zawiesia wężowego mówi, jakie jest ono w stanie przyjąć obciążenie. W zależności od modelu, a także technologii produkcji zawiesia, może ono udźwignąć wagę nawet 20 ton. Oczywiście, jego udźwig uzależniony jest także od szerokości pasa.

Warto wiedzieć, czym różnią się zawiesia wężowe od zawiesi pasowych, które, równie często wykorzystywane są w transporcie i budownictwie. Otóż, wykazują one podobne parametry, jednak znacznie różnią się pod względem konstrukcji. Zawiesia wężowe składają się nie tylko ze zszytych ze sobą poliestrowych pasów – zamknięte są one dodatkowo w ochronnym wężu. Jego zadaniem jest ochrona pasów, a także ich wzmocnienie.

Podsumowując, ciężko wyobrazić sobie współczesny transport i budownictwo bez zawiesi wężowych, które w dziedzinach tych można spotkać na każdym kroku.