Zalety stosowania systemów ERP

System ERP cieszy się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem. Jest to nowoczesne oprogramowanie, które pozwala w kompleksowy sposób zarządzać firmą.

Czym jest oprogramowanie ERP?

Należy pamiętać, że rozwinięcie skrótu ERP w języku angielskim to Enterprise Resources Planning. Dla każdego przedsiębiorstwa najważniejsze jest planowanie zasobów oraz zarządzanie poszczególnymi procesami. Dotyczy to nie tylko sprzedaży i produkcji, ale również innych obszarów biznesowych, czyli też zaopatrzenia oraz księgowości.

Warto dodać, że kluczowym wyróżnikiem tego systemu jest praca na jednej bazie danych. Inne osoby automatycznie widzą informacje, które uda nam się wprowadzić w jednym segmencie systemu.

Systemy zarządzania firmą

Systemy zarządzania firmą mają w rzeczywistości bardzo długą historię. Najlepiej korzystać ze sprawdzonego oprogramowania, które wiele lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Pierwsze systemy powstały niedługo po zakończeniu II wojny światowej. Właściwie były to prototypy systemów ERP, czyli systemy MRP – Material Requirements Planning.

Pierwszy tego typu system powstał w 1964 roku. W ten sposób można było określić zapotrzebowanie na materiały wykorzystywane w procesie produkcji. Należy jednak pamiętać, że konkretnych segmentów rynku dotyczyło oprogramowanie MRP, z kolei systemy ERP stosowane są praktycznie w każdej branży.

Nowoczesna technologia

Obecnie możemy korzystać z nowoczesnej technologii, która daje naprawdę ogromne możliwości. Oprogramowanie ERP pozwala zarządzać całą firmą, a do tego jednocześnie spaja wszystkie działania. Powszechny dostęp do internetu sprawił, że możliwe stało się wejście na zupełnie nowy poziom zarządzania. Można śmiało powiedzieć, że oprogramowanie ERP to wyspecjalizowane moduły oraz aplikacje.

System erp ma także strukturę modułową, co oznacza, że jest bardzo elastycznym rozwiązaniem. Możliwe jest dostosowanie systemu do indywidualnych działań firmy. Można zamówić jedynie funkcje, które rzeczywiście będą wykorzystywane. Producenci czołowych systemów na rynku oferują takie rozwiązanie. Przykładowo w firmie handlowej raczej nie będzie przydatny moduł produkcyjny. System to nowoczesne rozwiązanie skalowalne, które bardzo szybko potrafi dopasować się do rozmiaru i zapotrzebowania przedsiębiorstwa.