Na czym polega inspekcja wizyjna?

Inspekcja wizyjna to proces, który umożliwia ocenę stanu technicznego systemu wentylacyjnego przy użyciu odpowiednich narzędzi wizyjnych. Z ich pomocą możliwe jest sprawdzenie drożności przewodów wentylacyjnych, ale też stanu innych komponentów systemu wentylacyjnego i zweryfikowanie ogólnej efektywności systemu. Jak przebiega inspekcja wizyjna i kto ją przeprowadza? Odpowiedź na te i inne pytania prezentujemy w tym artykule.

Co to jest inspekcja wizyjna wentylacji?

Inspekcja wizyjna wentylacji to procedura, którą przeprowadzają specjaliści z pomocą narzędzi wizyjnych (m.in. kamery endoskopowe) i ma ona na celu ocenę stanu technicznego systemu wentylacyjnego. Zazwyczaj efektem przeprowadzonych działań jest identyfikacja występujących problemów w wentylacji, ale także umożliwiają one sprawdzenie czystości przewodów wentylacyjnych, weryfikację stanu technicznego komponentów systemu czy ogólne przyjrzenie się efektywności funkcjonowania wentylacji. 

Jak przebiega inspekcja wizyjna wentylacji?

 • Wstępna ocena systemu wentylacyjnego

Jeszcze przed przystąpieniem do inspekcji wizyjnej, ekspert przeprowadza wywiad ze zleceniodawcą na temat tego, jakie problemy występują czy też jaka jest historia przeprowadzonych prac (termin montażu systemu wentylacyjnego, historia konserwacji i prac porządkowych, historia napraw).

 • Ustalenie planu działań

Na podstawie wstępnej oceny i po zapoznaniu się ze specyfikacją systemu wentylacyjnego, specjalista przygotowuje potrzebny sprzęt. Podczas inspekcji wykorzystuje się m.in. kamery endoskopowe, kamery termowizyjne, oświetlenie LED czy inne nowoczesne urządzenia, pozwalające na zajrzenie do wnętrza wentylacji.

 • Ocena przewodów wentylacyjnych oraz innych komponentów systemu

Specjalista wykorzystując wspomniane narzędzia zagląda do przewodów wentylacyjnych, aby zobaczyć ich stan oraz do innych komponentów systemu (np. wentylatorów, wymienników ciepła, filtrów, grzałek itp.). Ocena obejmuje sprawdzenie obecności zanieczyszczeń czy ewentualnych uszkodzeń, a także weryfikację szczelności przewodów i stanu elementów systemu. W trakcie inspekcji wizyjnej, specjalista może identyfikować potencjalne problemy – diagnoza występujących problemów pozwala na szybkie podjęcie odpowiednich działań naprawczych.

 • Przygotowanie raportu

Na podstawie przeprowadzonej inspekcji wizyjnej specjalista przygotowuje raport, w którym zamieszcza informacje na temat stanu wentylacji, a także zalecenia dotyczące konserwacji lub naprawy systemu wentylacyjnego. Na jego podstawie może zaproponować kolejne usługi – np. czyszczenie wentylacji czy wymianę filtrów.

Kiedy wykonać inspekcję wizyjną?

Inspekcję wizyjną wentylacji warto przeprowadzić w różnych sytuacjach, ponieważ pozwala ona na utrzymanie systemu wentylacyjnego w dobrej kondycji oraz umożliwia identyfikację ewentualnych problemów. Szczególnie polecamy zlecić ją, gdy:

 • wentylacja pracuje głośno, jest mniej wydajna, unosi się w pomieszczeniach nieprzyjemny zapach czy odczuwalny jest zaduch;
 • system wentylacyjny nie był długo użytkowany;
 • nieruchomość dopiero została zakupiona i nie wiadomo w jakiej kondycji jest system wentylacyjny;
 • planujemy sprzedaż nieruchomości i raport z inspekcji wizyjnej może podnieść wartość nieruchomości;
 • prowadzone były prace budowlane lub remonty, które mogły spowodować silne zanieczyszczenie przewodów wentylacyjnych lub doprowadzić do uszkodzenia komponentów systemu;
 • przyszedł czas na wykonanie prac modernizacyjnych systemu albo przeprowadzenie regularnych prac konserwacyjnych;
 • występują inne wątpliwości co do stanu wentylacji.

Kto wykonuje inspekcję wizyjną wentylacji?

W związku z tym, że obecnie działające wentylacje są zaawansowanymi i złożonymi z wielu elementów systemami, wszelkie prace związane z ich konserwacją, naprawą czy czyszczeniem, warto zlecać ekspertom. Nie inaczej jest w przypadku inspekcji wizyjnej, która wymaga wykorzystania specjalistycznych narzędzi. W związku z tym chcąc zlecić taką usługę, najlepiej skontaktować się ze specjalistami działającymi w branży i posiadającymi odpowiednie doświadczenie oraz narzędzia. Inspekcję wizyjną wentylacji zazwyczaj przeprowadzają specjaliści z branży HVAC (Ogrzewanie, Wentylacja i Klimatyzacja) lub firmy specjalizujące się w usługach wentylacyjnych. Zobacz więcej na https://brawent.pl/inspekcja-wizyjna/