Jak dobrze zaprojektować dom

Budowa domu zawsze wiąże się z ogromną pracą do wykonania, stresem oraz dużym ryzykiem finansowym. Zakładając, że rozważamy przypadek przeciętnego Kowalskiego, 90% z nich musi wziąć kredyt na wiele lat, aby swoje marzenie pod postacią własnego domu ziścić. Warto jest w takim przypadku nie opierać się tylko i wyłącznie na własnej wiedzy (która jest szczątkowa), lub na pomocy przyjaciół (każdy z nich będzie nas przestrzegał przed problemami, które natrafiły mu się podczas budowy własnego domu – nasze mogą być inne). Aby temu zaradzić warto jest zatrudnić doradcę, lub skorzystać z usług profesjonalnego biura. Fakt, że należy im zapłacić jest oczywisty, ale suma summarum możemy wyjść na tym bardziej korzystnie. Dlaczego?

W czym może nam doradzić doradca, podczas budowy domu?

Podczas budowy domu możemy mieć problemy na wielu jej etapach. Doradca z doświadczeniem, będzie w stanie wiele z nich przewidzieć i odpowiednio wcześnie zadziałać. Dla przykładu możemy tutaj wskazać zakup działki budowlanej oraz projektu. Doradca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to taka łatwa sprawa jak by się mogło wydawać. Projekt domu musi pasować do działki budowlanej, pod zdecydowanie większą ilością względów, niż sądzi przeciętny człowiek. Nie dość, że nie będziemy mogli zapewne postawić domu w tym miejscu w jakim byśmy chcieli, to jeszcze nie każdy projekt będziemy mogli zrealizować. Plan zagospodarowania przestrzennego oraz przepisy przeciwpożarowe, jakie obejmują działkę mogą sprawić, że nie będziemy chcieli się na niej budować. Dobry doradca sprawdzi działkę i listę potencjalnych projektów, może również doradzić jak zaplanować jej rozkład (inny niż zakładaliśmy), aby żyło się nam wygodnie. Należy również wspomnieć o tym, że doradca budowlany może nam zaproponować domy w różnych technologiach budowlanych, w zależności od tego gdzie dom będziemy budować.

Wnętrze i ogród

Wnętrze naszego domu oraz ogród, są to kolejne rzeczy, o jakich będziemy musieli pomyśleć. Również w tym aspekcie skorzystanie z projektanta wnętrz oraz projektanta ogrodów, może nam wyjść na dobre. W domu musimy się czuć dobrze, a przestrzeń powinna być ergonomiczna. Wiele naszych pomysłów na pierwszy rzut oka dobrych może się kłócić ze sobą. Dobry projektant pomoże nam wybrać te dobre, odrzucić te złe, a na pewno dorzuci coś od siebie. W kwestii nowinek architektonicznych na pewno będzie lepiej zorientowany od nas.

Projektowanie ogrodu również nie należy do łatwych tematów, a na tym zapewne jeszcze mniej się znamy, niż na urządzaniu wnętrza. W ogrodzie musimy przewidzieć jakie chcieli byśmy mieć rośliny, co chcieli byśmy robić oraz czy ma to być ogród czysto rekreacyjny, czy może chcemy mieć grządkę warzywną. To jakie rośliny wybierzemy ma również wpływ na to, ile będziemy musieli poświęcić im czasu.