Budowa domu – jak przeprowadzić ją bezproblemowo

Budowa domu jednorodzinnego, jest to nie byle jakie przedsięwzięcie. Temat ten jest trudny, niezwykle złożony oraz jest na drodze do realizacji celu wiele pułapek. Kiedy zabieramy się za budowę domu, zazwyczaj nie mamy większego doświadczenia w tej materii. Wynika to głównie z tego, że statystyczny Polak dom buduje tylko raz w życiu i nie ma jak tego doświadczenia zebrać. Bardzo istotne są w takiej sytuacji wszelkie wartościowe informacje jakie docierają do nas od znajomych, rodziny oraz z mediów. Jak zatem wybudować dom w taki sposób, aby cała inwestycja była udana, a proces budowy płynny.

Wybór projektu oraz działki

Wybór projektu budowlanego wiąże się ściśle z wyborem działki. Za chwilę zostanie wytłumaczone dlaczego, ale należy podkreślić na wstępie, że nie należy kupować projektu zanim nie mamy działki budowlanej, która jest sprawdzona. Dlaczego tak właściwie jest ? To jaki dom będziemy mogli wybudować na naszej działce zależy między innymi od:

– planu zagospodarowania przestrzennego;

– wydanej decyzji o warunkach zabudowy;

– planu zagospodarowania zależnego od przepisów przeciwpożarowych;

Te trzy wymienione czynniki są kluczowe. Plan zagospodarowania przestrzennego może narzucić nam ostateczny kształt konstrukcji naszego domu. Możemy na przykład mieć ograniczenia odnośnie ilości kondygnacji budynku, jego położeniem względem drogi, maksymalnego kąta nachylenia dachu, maksymalnej kubatury budowanego domu, minimalnej wielkości działki po zabudowę jednorodzinną, specjalne wytyczne odnośnie ochrony środowiska, warunki przyłączy mediów itp. Plan zagospodarowania po względem przepisów pożarowych, wytycza ponadto w jakiej odległości od najbliższych zabudowań możemy postawić nasz dom. Wszystko to powoduje, że zakupiony zawczasu projekt to pieniądze wyrzucone w błoto.

Kosztorys

Inną przeszkodą na drodze do finalizacji budowy są koszty. Kiedy rozmawia się z osobami, które budowę mają już za sobą, większość zgodnie twierdzi, że koszty zostały nieoszacowane. W większości przypadków należy do planu finansowego doliczyć około 30% ekstra, na różne nieprzewidziane wydatki oraz opóźnienia. Jeśli okazało by się, że takie wyliczenie przekracza nasz budżet, warto pomyśleć o zmianie koncepcji. Wbrew pozorom jest w tej materii duże pole do manewru. Możemy na przykład:

– zmniejszyć powierzchnię domu;

– zmienić technologię budowy: domy murowane są zdecydowanie najdroższe, zarówno jeżeli idzie o koszt materiałów jak i czas budowy. Domy szkieletowe lub drewniane są zdecydowanie tańszą opcją, co nie znaczy, że gorszą;

– zmienić niektóre założenia konstrukcyjne: dla przykładu możemy tutaj wymienić dach. Obecnie modne są dachy o konstrukcji wielospadowej. Są one niestety dużo droższe od dwuspadowych lub jednospadowych;