Nowoczesne respiratory – jakie posiadają funkcje?

Respiratory to urządzenia medyczne wspomagające lub całkowicie zastępujące mięśnie pacjenta w oddychaniu. Czym należy się kierować przy zakupie respiratora? Jakie udogodnienia może dawać nowoczesny respirator?

Respirator umożliwia sztuczne, wymuszone oddychanie. Stosuje się go nie tylko w sytuacjach ustania czynności oddechowej, np. w wyniku choroby, urazu czy zastosowania leków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, ale także w celu ułatwienia oddychania – gdy pacjent oddycha samodzielnie, ale oddychanie jest utrudnione i nie zaspokaja zapotrzebowania organizmu na tlen.

Istnieją dwa typy respiratorów – inwazyjne i nieinwazyjne. Typ pierwszy oznacza, że rury respiratora podłączane są do tracheostomii, a więc wytworzonego w szyi sztucznie otworu prowadzącego do tchawicy. Respirator do wentylacji nieinwazyjnej łączy się natomiast z pacjentem za pomocą różnego rodzaju masek zakładanych na twarz.

Jakie udogodnienia oferują nowoczesne respiratory?

Niektóre urządzenia, np. respirator Philips Respironics Trilogy 100 może być zarówno aparatem inwazyjnym, jak i nieinwazyjnym i służyć do wentylacji nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci. Co więcej, można go stosować zarówno w warunkach szpitalnych, jak i w domu.

Obsługę sprzętu ułatwia duży wyświetlacz, polskie menu, a także intuicyjna obsługa. Ponadto, w urządzeniu możliwy jest wybór spośród dwóch Profilów Wentylacji – na dzień i na noc.

Respirator umożliwia także zastosowanie obwodu z zastawką, jak i bez zastawki oddechowej, a synchronizacja z oddechem pacjenta, możliwość wyboru spośród wielu trybów pracy i nastaw, czynią aparat urządzeniem o szerokim zastosowaniu. Umożliwia to także dostosowanie terapii do potrzeb konkretnego pacjenta.

Dodatkowe możliwości daje opcja DirectView. Przy zainstalowaniu w urządzeniu karty pamięci można zarejestrować dane niezbędne z punktu widzenia kompleksowej oceny terapii pacjenta. Zapisane w ten sposób parametry – w postaci rocznych, miesięcznych lub godzinnych trendów pozwalają dopasować i wdrożyć odpowiednią terapię. Umożliwiają także określenie rozwoju choroby i ocenę zmian w stanie zdrowia pacjenta. Otrzymane w ten sposób raporty można wydrukować. Sprawdź więcej informacji o respiratorach na stronie producenta Philips Healthcare: philips.pl/healthcare/solutions/hospital-respiratory-care/hospital-respiratory-ventilation

Respiratory są zasilane zewnętrznie, a ich waga wraz z dodatkową baterią wynosi kilka kilogramów.