Dzień z życia fizjoterapeuty – na co najczęściej narzekają rehabilitanci?

Najczęstszą rzeczą na którą narzekają fizjoterapeuci są oczywiście zarobki. Zawód nie należy do łatwych, prostych i przyjemnych, a wynagrodzenie za wykonaną pracę często nie załapuje się nawet na średnią krajową.

Oczywiście są wyjątki – jednak wszystko zależy od miejsca pracy. Ogromne znaczenie ma to, czy jest to prywatny gabinet czy placówka na kontrakcie z NFZ. Te drugie definitywnie płacą mało, zbyt mało. W 2016 roku 75% fizjoterapeutów było zatrudnionych na umowę o pracę, jednak średnia pensja w tym zawodzie wynosiła 1800 zł netto.

Wynagrodzenie fizjoterapeuty zależy także od lokalizacji miejsca pracy. Według danych jednego z portali, największe pensje otrzymują fizjoterapeuci zatrudnieni w województwie mazowieckim (średnia 2000 złotych netto), pomorskim (ok. 1800 złotych netto) oraz małopolskim (ok. 1750 złotych netto). Najniższe natomiast w województwie lubelskim (ok. 1530 złotych netto) i podkarpackim (ok. 1500 złotych netto). Najwięcej zarabiają fizjoterapeuci pracujący w takich miastach jak Warszawa (średnio 2035 złotych netto), Częstochowa (średnio 1900 złotych netto) czy Kraków (ok. 1880 złotych netto).

Kolejnym problemem, na jaki narzekają rehabilitanci, jest bałagan w wizytach, spowodowany odwoływaniem ich przez pacjentów krótko przed terminem – lub po prostu przegapianie terminów. To dość powszechny problem, nie tylko wśród klientów gabinetów fizjoterapeutycznych. Co można zrobić aby zminimalizować to zjawisko? Wielu specjalistów decyduje się na dedykowane oprogramowanie, które pomaga w pracy. Program do gabinetu fizjoterapeuty ma za zadanie usprawnić działanie placówki, między innymi poprzez wysyłanie do pacjentów powiadomień SMS, przypominających o zbliżającej się wizycie.

Program do gabinetu fizjoterapeuty rozwiązuje również problemy związane z dokumentacją medyczną. Umożliwia bowiem prowadzenie jej w formie elektronicznej, co znacznie ułatwia odnotowywanie wszystkich ważnych informacji i przygotowywanie się do kolejnych wizyt. Wszystko jest przejrzyste, łatwe i przede wszystkim w jednym miejscu.

Niestety wśród fizjoterapeutów częstym powodem do narzekań są również pacjenci. To z nimi specjaliści spędzają cały swój czas, to o nich dbają, z nimi pracują i stawiają na nogi. A często w zamian otrzymują niezbyt miłe komentarze i niezadowolenie z wykonanej pracy. Rehabilitacja to zazwyczaj proces długotrwały, nie można spodziewać się efektów po jednej wizycie u specjalisty. Niestety, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę i oczekują cudów po jednym zabiegu.

Fizjoterapeuci narzekają także na obciążenia fizyczne, które w tym zawodzie są najczęstszym problemem. Urazy pleców, spięte mięśnie karku, ból w lędźwiach, problemy z kolanami to tylko niektóre z nich.