Wykładziny podłogowe – prać samemu czy zlecić profesjonaliście?

Wykładziny podłogowe – prać samemu czy zlecić profesjonaliście?

Różnorodne wykładziny podłogowe można spotkać praktycznie wszędzie. Są nie tylko ładne, ale i bardzo praktyczne. Jednak trzeba regularnie o nie dbać, aby służyły przez długie lata. Jedną z istotnych czynności jest pranie wykładzin. Czy warto robić to samemu czy też lepiej zlecić profesjonalnej firmie?

Dlaczego czyszczenie wykładziny jest ważne?

Regularne dbanie o wykładzinę jest bardzo istotne. Przede wszystkim pozwala utrzymać pomieszczenie w czystości. Poza tym usunięte zostaną z wykładziny różnego rodzaju alergeny, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.Pielęgnację wykładzin można podzielić na dwa części. Pierwsza część to regularne, częste odkurzanie. Należy to robić co najmniej raz na tydzień, a jeśli wykładzina jest intensywnie używana, to warto odkurzać nawet codziennie.Drugi rodzaj pielęgnacji to okresowe dogłębne Czyszczenie wykładziny. Zwykle składa się ono z prania na mokro lub na sucho oraz z różnych czynności pielęgnacyjnych np. szczotkowanie, ozonowanie i impregnację.

Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne

Wiele osób próbuje prać dywany samodzielnie. Na rynku jest sporo preparatów, które ułatwiają tę czynność. Można też stosować tzw. ekologiczne środki, czyli różnego rodzaju preparaty typu ocet czy soda.Domowe pranie nie daje jednak gwarancji, że wykładzina będzie dogłębnie wyczyszczona. Owszem, zostaną usunięte ewentualne plamy, a całość będzie odświeżona, ale wbite do wewnątrz wykładziny zabrudzenia czy zarodniki grzybów pleśniowych nie zostaną usunięte.

Dlaczego lepiej powierzyć wykładzinę profesjonaliście?

Skuteczne i dogłębne czyszczenie wykładziny jest możliwe tylko przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu oraz odpowiednich preparatów czyszczących. Na użytek prywatny nie opłaca się kupować takiego sprzętu, a wbrew pozorom usługi profesjonalnego czyszczenia wykładzin wcale nie są takie drogie.Skorzystanie z usług profesjonalistów daje pewność, że wykładzina będzie naprawdę czysta. Firmy mają specjalistyczny sprzęt piorący, który pozwala dotrzeć preparatom piorącym do każdego miejsca wykładziny. Dzięki temu zostaną usunięte zabrudzenia, których domowe pranie nie usuwa.