Bieganie w zimie – jakie elementy garderoby założyć?

Dzisiejszy artykuł będzie dotyczył biegania zimową porą. Dlaczego nie warto odpuszczać takich treningów, chociaż oczywiście warunki atmosferyczne nie są do końca sprzyjające? Jak prawidłowo oceniać temperaturę w aspekcie wyboru elementów garderoby? Czym kierować się kompletując strój do biegania?

Zimowe treningi – dlaczego nie powinno się rezygnować?

Niektórzy po prostu najzwyczajniej w świecie sobie odpuszczają. Uważają, że zima nie jest dobrym momentem na treningi. Oczywiście, są pewne utrudnienia. Niskie temperatury, śnieg, deszcz itp. potrafią dać się we znaki. Druga strona medalu jest zaś taka, że naprawdę warto biegać w tym okresie roku kalendarzowego. Eksperci podkreślają bowiem, że to bardzo dobry moment, aby zbudować odpowiednią formę, co przyczyni się też do uzyskania konkretnych efektów. Zresztą, jeśli ktoś rozpoczął bieganie na przykład na wiosnę, to szkoda byłoby całkowicie rezygnować z tej aktywności fizycznej. Potem znowu będzie trzeba bowiem przyzwyczajać organizm do konkretnego wysiłku. Warto zatem wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Coraz więcej osób decyduje się finalnie, aby nie rezygnować z biegania. Naszym zdaniem to dobry wybór.

Odpowiednia ocena temperatury

Jak prawidłowo ocenić temperaturę? Przydaje się tutaj zasada 10 stopni. To oznacza, że trzeba ubierać się tak, jakby na dworze było po prostu o 10 stopni więcej. W tym momencie jest 5 stopni na minusie? W związku z tym musicie ubrać się tak, jakby było po prostu 5 stopni na plusie. Pamiętajcie bowiem, że w trakcie treningu podnosi się temperatura. Szybko zrobi Wam się zatem o wiele cieplej niż na samym początku. Jeśli ubierzecie się natomiast zbyt grubo, to czeka Was spory dyskomfort. Nie wolno zatem bagatelizować tego aspektu.

Wybrane elementy powinny chronić całe ciało

Oprócz tego ważne jest to, aby zdecydować się na dobrej jakości elementy garderoby. Pamiętajcie, aby chroniły one całe ciało. Wszystko rzecz jasna zależy od konkretnej temperatury. Niemniej jednak warto zdecydować się również na rzeczy, które chronią czoło czy uszy. Odpowiednia czapka czy opaska sprawią, że ryzyko zachorowania jest zdecydowanie mniejsze. Z czego powinny być wykonane elementy garderoby? Najgorszym wyborem jest bawełna, która między innymi pochłania i zatrzymuje wilgoć. Ponadto przyczynia się do powstawania bolesnych otarć czy odparzeń. Najlepszym wyborem jest odzież termoaktywna wyprodukowana z materiałów syntetycznych przepuszczających powietrze. Elementy z tej grupy odprowadzają pot i parę wodną. Poza tym eliminują brzydkie zapachy i pozwalają dłużej zachować ciepło.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami Nessi – producentem damskiej i męskiej odzieży sportowej do biegania.