Częste objawy endometriozy

gync endo (7).jpg

Endometrioza to coraz powszechniejsze schorzenie. Wymaga ono specjalistycznego leczenia. Warto dowiedzieć się, jakie są objawy endometriozy.

Endometrioza – co warto wiedzieć?

Endometrioza to schorzenie, w którym tkanka podobna do błony śluzowej rozwija się poza nią, przeważnie na jajnikach, jajowodach, powierzchni macicy czy w okolicy jelit. Pomimo że niektóre panie cierpiące na tę chorobę nie odczuwają żadnych objawów, to większość doświadcza różnych nieprzyjemnych dolegliwości.

W Polsce pojawia się coraz więcej gabinetów medycznych, w których leczona jest endometrioza. Najlepiej oczywiście postawić na renomowaną placówkę, gdyż celem jest leczenie na najwyższym poziomie.

Endometrioza objawy – co trzeba wiedzieć?

Istnieje wiele objawów endometriozy. Jednym z nich są bóle brzucha. Okazuje się, że bóle menstruacyjne u kobiet z endometriozą mogą być bardzo silne i trudne do zniesienia. Co istotne, mogą występować przed, w trakcie lub po okresie, a także podczas stosunku płciowego. Może pojawić się również powodować ból podczas oddawania moczu lub wypróżniania, co jest bardzo problematyczne.

Innym objawem endometriozy są nieprawidłowe krwawienia. Kobiety cierpiące na to schorzenie nierzadko doświadczają nieregularnych bądź obfitych miesiączek. Do tego dolicza się też plamienia pomiędzy okresami. W niektórych przypadkach kobiety mogą zauważyć obecność krwi w moczu bądź stolcu.

Inne częste objawy endometriozy

Kolejnymi objawami endometriozy są problemy jelitowe. Kobiety cierpiące na tę chorobę w wielu przypadkach doświadczają biegunek, zaparć, wzdęć czy bólów brzucha. Do tego dolicza się też krwawienia z odbytu. Wszystkie te objawy są spowodowane przez tkankę endometrialną rozwijającą się wokół jelit.

Warto też wspomnieć o trudnościach z zajściem w ciążę. Okazuje się, że endometrioza w niektórych przypadkach powoduje trudności z zajściem w ciążę, ponieważ tkanka endometrialna poza macicą może prowadzić do uszkodzenia jajowodów, zmniejszenia jakości plemników lub zaburzenia owulacji.