Projekty domów energooszczędnych – czy warto w to iść?

multicomfort.pl - multi (1).jpg

Krótka odpowiedź na tak postawione w tytule pytanie będzie jedna – warto. Dlaczego? W poniższym artykule przedstawiamy zalety jakie niosą ze sobą profesjonalne projekty domów energooszczędnych. Tekst ten można traktować jako swoisty drogowskaz i zachętę do pójścia tą właśnie drogą.

Co oznacza, że dom jest energooszczędny?

Jak sama nazwa już wskazuje, dom energooszczędny to taki budynek, w którym wprowadzono rozwiązania służące bezpośrednio obniżeniu kosztów użytkowania energii. Robi się to poprzez zainwestowanie w zielone źródła energii, dobór materiałów budowlanych pochodzących ze źródeł odnawialnych albo odzyskanych, a często także wprowadzenie formatu „inteligentnego domu”.

Projekty domów energooszczędnych powinny zatem uwzględniać postulaty promowanego wszędzie „zielonego ładu” i nie stronić przy tym od nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Podstawowe założenie jest takie, że korzyści płynące z efektywności energetycznej zawsze przeważają nad ewentualnymi wadami przy jej wprowadzaniu (koszty inwestycyjne).

Benefity płynące z projektów energooszczędnych domów

Efektywność energetyczna budynków oferuje znacznie więcej korzyści niż tylko wprowadzenie oświetlenia LED-owego, oszczędniejszego i przyjaźniejszego środowisku. Przede wszystkim zwrócić tutaj należy uwagę na oszczędność pieniędzy na rachunkach za media. Minimalizuje się przy tym generowanie samej energii – obliczenia są zgodne, że w ten sposób obniża się straty energetyczne o co najmniej 3 razy. Do tego dochodzi zwiększenie komfortu życia mieszkańców.

Warto dodać jeszcze jedną rzecz. Ze względu na rosnącą popularność domów energooszczędnych, wprowadzenie tego rodzaju formatu może wymiernie zwiększyć jego sprzedażową wartość rynkową.

Ostateczny werdykt

Niezależnie od tego, czy projektujemy nowy dom, czy chcemy po prostu zmodernizować swoje obecne lokum, inwestowanie w energooszczędne rozwiązania może mieć prawdziwą wartość. Nie tylko znacznie zmniejszamy zużycie energii w naszym domu, ale także oszczędzamy pieniądze na comiesięcznych rachunkach za media.

Warto projekt takiego domu zlecić wykwalifikowanym i doświadczonym podmiotom. Tylko w ten sposób wprowadzone rozwiązania sprawdzą się w praktyce, a inwestycja zwróci się w szybszym czasie.