Jest wiele badań, jakie należy regularnie wykonywać dla zdrowia swojego serca. Nie zawsze lekarz rodzinny o nich wspomina, a przecież profilaktyka jest niezwykle ważna.
Pomiary ciśnienia krwi
Pomiar ciśnienia krwi to niezwykle ważne badanie, które można przeprowadzić w przychodni lekarskiej, w gabinecie pielęgniarki, ale też we własnym domu. Aparat można kupić w każdej aptece. Regularne pomiary ciśnienia krwi pozwalają ocenić, czy ciśnienie jest w normie. Jeśli pojawi się nadciśnienie, trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem. Czasem wystarczy zmiana stylu życia, utrata zbędnych kilogramów i redukcja stresu, a czasem trzeba wdrożyć leczenie farmakologiczne. Nadciśnienie jest czynnikiem ryzyka chorób serca i warto to zapamiętać.
Badania krwi
Tak zwany lipidogram pozwala oznaczyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Lekarze czasami zbyt szybko przepisują statyny, by obniżyć poziom cholesterolu, ale lepiej wcześnie wdrożyć leczenie niż przegapić niepokojące objawy. Wysoki poziom cholesterolu związany jest z ryzykiem chorób serca. Jeszcze groźniejsze są trójglicerydy. Badanie krwi należy wykonywać przynajmniej raz w roku, chyba, że lekarz zaleci częstsze kontrole. Tak może zdarzyć się szczególnie w przypadku osób, które już chorują na serce albo mają predyspozycje genetyczne do chorób serca.
Co to jest holter?
Osoby, które leczą się u kardiologa z pewnością prędzej czy później dostaną zalecenie zrobienia badania holterem. Holter do domu to znakomity pomysł. Oprócz tego lekarz może zalecić na przykład test wysiłkowy. To badanie może sporo powiedzieć o kondycji serca. Holtera na pewno nie należy się bać. Z pewnością jest to badanie bezbolesne, nieinwazyjne, może je wykonać osoba bardzo chora, na przykład po zawale serca, z dużą arytmią. Jeśli chodzi o serca, bardzo groźna jest choroba wieńcowa. Należy więc unikać wszystkich czynników ryzyka. Pozostawanie w stałym kontakcie z lekarzem z pewnością pomoże uniknąć najgorszego. Dobrze dobrane leki to podstawa.
Jaka jest recepta na długie, zdrowe życie? Na pewno warto zdrowo się odżywiać, dbać o dietę, ruch. Należy rzucić palenie i nie nadużywać alkoholu. Nie wolno zapominać o badaniach profilaktycznych, a jeśli cokolwiek złego się dzieje, od razu trzeba kontaktować się z lekarzem.