Urządzamy mieszkanie w stylu skandynawskim

Popularność stylu skandynawskiego

Kilka lat temu styl ten zaczął się pojawiać w domach w całej Europie. Oczywiście ten trend nie ominął polskich mieszkań i to właśnie teraz cieszy się on ogromną popularnością. To za sprawą tego, że wnętrza skandynawskie dają poczucie przytulności, bezpieczeństwa, są stosunkowo tanie, uniwersalne i minimalistyczne, a także naturalne co ostatnio jest ważnym kryterium podczas urządzania mieszkań. W tym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek jak to zrobić po skandynawsku i jakie to niesie korzyści.

Po pierwsze postaw na naturalne rozwiązania. W stylu skandynawskim dużo elementów pochodzi właśnie z natury, więc bądźcie gotowi na to, że prawdziwe drewno jest droższe od materiałów drewnopodobnych, ale także trwalsze i zdrowsze. Wybór zostawiamy wam, ale musicie pamiętać, że kierowanie się kwestią budżetu może tu też być złudne – częściej będzie trzeba wymienić elementy pseudodrewniane, ponieważ szybciej się zużywają, są mniej zdrowe – często zawierają toksyczne kleje czy lakiery, a jak wcześniej wspomnieliśmy chodzi tu o naturę. Oczywiście można stworzyć też mocną imitację tego stylu, korzystając z materiałów dostępnych w „sieciówkach” czy gotowych rzeczy z marketów. Takie wnętrze też stworzy bardzo miły klimat, ale nie będzie miało tego „czegoś”, tej duszy.

Co oprócz drewna?

Drewno jest podstawową do tworzenia stylu skandynawskiego, warto pokusić się więc o podłogę wykonaną właśnie z drewna. Ciekawą propozycją są surowe deski zabezpieczone w taki sposób, który nie zmieni naturalnej barwy drewna. Co do kolorów, w stylu skandynawskim przeważa głównie biel, szarość i brąz.

Wiesz już nad jakimi kolorami powinieneś się zastanowić, teraz przyszedł czas na dobór elementów wnętrza. Nie będzie ich dużo i nie będą wyszukane – na tym polega ten styl, z pozoru chłodny jak klimat w Skandynawii, ale niosący ze sobą przytulność. Zacznijmy od kwestii światła, jak się pewnie domyślacie bardzo ważne jest światło naturalne, zrób tak żeby przez okna wpadało go jak najwięcej. Firany i zasłony zastąp prostymi roletami, albo jeżeli to możliwe zrezygnuj z nich całkowicie. Jeżeli chodzi o oświetlenia podczas zmroku to postaw na świeczki, zwykłe proste świeczki nadadzą super klimatu i rozgrzeją atmosferę, pozornie chłodnego wnętrza. Oczywiście dostęp do światła elektrycznego także jest ważny. Jeżeli chodzi o lampy to wybieraj te z naturalnych materiałów takich jak drewno, metal czy nawet papier. Tak papierowe klosze istnieją, są tanie, przepuszczają dużo światła i przeważnie występują w prostych kształtach – idealnie! Oczywiście jednym z ważniejszych, albo i nawet najważniejszym elementem wnętrza są meble, to one są głównym wyznacznikiem stylu. Jeżeli chodzi o skandynawski styl to postaw na proste kształty mebli, oczywiście najlepszym doborem materiałów będzie mieszanka drewna z metalem, nie można wykluczyć także szkła ponieważ też się idealnie wpasowuje się w klimat.

Żeby nie było smutno i zimno…

Ożyw wnętrze! Wiecie już jakimi prawami rządzi się ten styl, teraz potrzebujecie jedynie dodatków. Tutaj można się zdziwić, ale dodatki takie jak poduszki, narzuty, dekoracja czy ramki na zdjęcia ocieplą wnętrze pod warunkiem, że kolorystycznie będą kontrastowały z bielą czy szarością wnętrza. Ozdoby z materiału, czy wspomniane poduszki i narzuty powinny być wykonane z lnu lub wełny, opcjonalnie bawełny. Ocieplą one nie tylko zmysł wzroku 🙂 Warto też zagłębić się w skandynawski klimat i poszukać ozdób typowych dla tego regionu – będzie to prawdziwą wisienką na torcie!