Jaki kolor okien wybrać? Złoty dąb czy winchester?

Jaki kolor okien wybrać? Złoty dąb czy winchester?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat inwestorzy budujący domy najczęściej wybierali stolarkę okienną w kolorach naturalnego drewna. Dzieje się tak, gdyż okleiny drewnopodobne są tak uniwersalne, że praktycznie nigdy nie wychodzą z mody.

Okna winchester czy złoty dąb – wybór zależny od indywidualnych oczekiwań

Zarówno okna winchester, jak i te w kolorze złoty dąb pochodzą z tej samej grupy okien w okleinie drewnopodobnej. Są to bardzo podobne odcienie, z tym że winchester jest bardziej miodowy. Stolarka okienna PCV w okleinach drewnopodobnych od wielu lat jest bardzo popularna. Na pierwszy rzut oka bowiem ciężko odróżnić ją od okien drewnianych, a cena jest bardzo konkurencyjna. Okna PCV są bardzo odporne, nie odkształcają się pod wpływem ciepła i co najważniejsze są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Dlatego też można je dopasować idealnie do innych elementów dekoracyjnych w budynku. Okna w kolorze winchester i złoty dąb były w ostatnich latach najczęściej wybieranymi spośród bogatej palety kolorystycznej. Jeszcze 20 – 15 lat temu liderem był złoty dąb, współcześnie na prowadzenie zaczął wychodzić kolor winchester i to okna w tym kolorze inwestorzy wybierają najczęściej. Mimo tego, że te dwa kolory są bardzo podobne, różnica polega na intensywności i nasyceniu barw. Okna w kolorze winchester wpadają bardziej w odcień miodowy.

Winchester i złoty dąb – jakie do dokładnie kolory?

Kolor winchester jest bardzo popularny nie tylko w stolarce okiennej. Inwestorzy często decydują się także na podłogi oraz meble w tym odcieniu. Okna winchester to okna w kolorze przypominającym drewno dębowe o widocznych usłojeniach. Kolor jest ciepły i stonowany, wpadający w jasny brąz wzbogacony o miodowe refleksy. Kolor złoty dąb podobnie jak winchester przypomina drewno dębowe i także posiada widoczne słoje. Barwa jasnobrązowa jest jednak ożywiona refleksami żółtymi i pomarańczowymi.

Który kolor stolarki okiennej wybrać?

To, jaki kolor okien wybierze inwestor do swojego domu jest oczywiście sprawą bardzo indywidualną. Należy jednak pamiętać, iż złoty dąb jest bardziej widoczny i ciężko go wtopić w otoczenie. Budynek z takim kolorem okien na pewno będzie zwracał na siebie uwagę, szczególnie w pełnym słońcu, gdyż wpada wtedy w delikatny pomarańcz. Okna winchester są bardziej uniwersalne i stonowane. Łatwiej także dobrać do niego dodatki i elewację. Okna winchester pasować będą idealnie do praktycznie każdej elewacji. Jest to odcień bezpieczny i będzie świetnie współgrał z elewacją białą, szarą, beżową czy z elementami klinkieru i drewna. Nic więc dziwnego, że bardzo duża grupa inwestorów bez zastanowienia wybiera właśnie winchester na kolor swojej stolarki okiennej.

Okna w kolorze winchester dzięki swojej uniwersalności wiodą prym wśród odcieni wybieranych przez inwestorów. Okna w tym kolorze pasują bowiem nie tylko do praktycznie każdej elewacji, ale łatwo jest także stworzyć nowoczesne aranżacje wewnątrz budynku.