Zalety i wady palet z tworzywa sztucznego

schoellerallibert.com - scho paleta (4).jpg

Pomimo tego że palety drewniane to niebywale popularny sposób pakowania dużych i ciężkich towarów, to jednak coraz częściej zastępowane są one nowym rozwiązaniem, czyli paletami z tworzywa sztucznego. Zanim jednak podążymy za namowami sprzedawców, zastanówmy się nad tm, czy faktycznie są one tak ciekawe, jak to powszechnie się słyszy.

Europaleta plastikowa — najważniejsze zalety

Jaki jest największy problem drewnianej palet? Nie da się ukryć, że jest ona po prostu nietrwała. Pierwsze problemy zaczynają się pojawiać już po kilku miesiącach, gdy dochodzi do jej uszkadzania się i odłamywania większych kawałków drewna. Zwykle po roku taka paleta jest już właściwie do utylizacji.Jak pod tym względem prezentuje się europaleta plastikowa? Choć materiał ten może nie budzić zbyt dużego zaufania, to jednak w istocie jest niebywale wręcz mocny. Palety z tworzywa są odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, a nawet w pewnym stopniu na działanie wysokiej temperatury. Wszystko to gwarantuje ich trwałość na poziomie nawet 10 lat.Co ciekawe, na tym zalety takich palet wcale się nie kończą, ponieważ oprócz tego są one bardzo higieniczne. Bez względu na to, jaki ładunek będzie na nich przewożony, nie będą się na ich powierzchni osadzały drobnoustroje lub żadne większe zanieczyszczenia. Co więcej, paletę tego rodzaju bardzo szybko i wygodnie się czyści, ponieważ wystarczy ją tylko przetrzeć zwykłą szmatką.Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba o tym, że takie palety wbrew temu, co może podpowiadać nam głowa, są bardzo ekologiczne. Ich ogromna trwałość, a także fakt, że podlegają w 100% recyklingowi, sprawia, że stanowią bardzo małe obciążenie dla środowiska.

Czy palety z tworzywa mają jakieś wady?

Palety z plastiku to naprawdę bardzo ciekawy produkt, który zasadnie wzbudza wielkie zainteresowanie wśród przewoźników i przedsiębiorstw produkcyjnych. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wymianie wszystkich posiadanych palet na modele plastikowe, poznajmy jeszcze przed tym ich najważniejsze wady.Głównym problemem może być w tym wypadku cena, która jest wyraźnie wyższa niż w przypadku palet drewnianych. Wysokiej jakości model może spokojnie kosztować nawet 500 złotych, co nie da się ukryć, jest bardzo dużym wydatkiem, tym bardziej, jeśli w firmie potrzebne są dziesiątki palet.Kolejną często zgłaszaną wadą takich palet jest ich wrażliwość na odkształcenia pod bardzo dużym obciążeniem. Musimy więc brać pod uwagę to, że załadowanie na taką paletę nadmiarowych kilogramów może zakończyć się jej uszkodzeniem.