Co warto wiedzieć na temat angiografii?

klinikaflebologii.pl - klin (11).jpg

Zwykła tomografia komputerowa naczyń krwionośnych jest coraz częściej zastępowana czymś zdecydowanie mniej inwazyjnym, czyli angio tk. Za jego pomocą możliwe staje się zobrazowanie stanu tętnic wieńcowych, ale nie ma nawet konieczności podawania kontrastu przez cewnik, co przekłada się na duży komfort dla pacjenta.

Do czego wykorzystywana jest angio tk tętnic wieńcowych?

W angiografii wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie i kontrast, który wstrzykuje się dożylnie do naczyń, do czego służy wenflon. Umożliwia to zobaczenie ich kondycji, ze wszystkimi detalami, co przekłada się na postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia. Angio tk znalazła szerokie zastosowanie w diagnostyce, za jej pomocą bada się przeróżne struktury w organizmie, przykładowo tętnice i żyły mózgowe.

Badanie umożliwia wykrycie zwężeń miażdżycowych, tętniaków, zakrzepicy żylnej, zmian naczyniowych i nowotworowych w mózgu, rozmaitych anomalii naczyniowych. Bada się również tętnice szyjne, klatkę piersiową, tętnice wieńcowe, aortę piersiową, tętnice nerkowe, aortę brzuszną, pień trzewny, tętnice kończyn dolnych. Jeśli ktoś ma skierowanie lekarskie, to nie musi płacić za angiografię, ale wykonanie jej prywatnie to koszt rzędu od 300 do 800 zł. Jeżeli na badanie wysyła lekarz, to musi podać jego cel, zakres i dane kliniczne.

Angiografia w diagnostyce

Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania angiografii, dotyczą one przede wszystkim ciąży i uczulenia na środek kontrastujący. Nie powinno się przeprowadzać tomografii komputerowej naczyń krwionośnych przy niewydolności nerek, można to również powiedzieć o schorzeniach dotykających tarczycę, przede wszystkim przy niedoczynności i wystąpieniu wola. Do badania wymagane jest odpowiednie przygotowanie, konieczne staje się powstrzymywanie od jedzenia na co najmniej cztery godziny przed diagnostyką.

Niezbędne jest również nawodnienie organizmu, czyli wypicie przynajmniej połowy litra niegazowanej wody na mniej więcej 3 godziny przed angiografią. Trzeba również wykonać badania dodatkowe, czyli między innymi oznaczyć stężenie kreatyniny w krwiobiegu. W przypadku pacjentów zmagających się z różnymi schorzeniami tarczycy niezbędne staje się także sprawdzenie poziomu TSH. Za pomocą angiografii obrazuje się przeróżne anomalie układu żylnego, służy także do oceny pozabiegowej pacjentów, kwalifikowanych do leczenia zabiegowego. O konieczności przeprowadzenia badania zawsze decyduje lekarz, gdy wystąpią konkretne wskazania do jego wykonania.