Pandemia koronawirusa Covid-19 i ryzyko epidemiologiczne sprawiły, iż dbanie o odpowiednią higienę w budynkach użytku publicznego stało się priorytetem. Dotyczy to w sposób szczególny domów opieki, gdzie przebywają osoby starsze i schorowane, które są bardziej narażone na działanie wirusa. W jaki sposób dbać tam o czystość?
Stosowanie dezynfekcji powierzchni
Jednym z podstawowych działań w domach opieki jest stosowanie dezynfekcji powierzchni. Jest to niezwykle istotne, gdyż to właśnie na nich znajduje się wiele bakterii, wirusów i grzybów. Mycie i dezynfekcja podłóg czy toalet i łazienek wydaje się oczywistą czynnością. Nie mniej ważne jest zdezynfekowanie też mniej oczywistych powierzchni jak choćby klamki, włączniki światła, piloty od telewizora. Konieczne jest dokładne wyczyszczenie desek do krojenia, blatów kuchennych, lodówki (również wewnątrz) czy zlewu kuchennego. Na wymienionych przedmiotach wirusy i bakterie mogą utrzymywać się nawet do 9 dni. Istotne jest, by stosować płyny do dezynfekcji powierzchni na bazie alkoholu, który najlepiej sobie z nimi poradzi. Duże powierzchnie warto myć specjalnymi płynami do mycia podłóg. Mniejsze przedmioty natomiast można z powodzeniem wyczyścić odpowiednimi sprejami i chusteczkami z alkoholem.
Dezynfekcja rąk
Nie mniej ważna jest higiena dłoni. Dlatego też Środki do dezynfekcji rąk do domów opieki są priorytetem. Częsty kontakt z pacjentami, a także ze sprzętem medycznym, czy osobami spoza Domów Pomocy Społecznej wymaga tego, by zadbać o ręce w sposób szczególny. to właśnie przez nie możliwe jest przenoszenie wielu bakterii czy wirusów. Warto podkreślić fakt, że stosowanie jedynie jednorazowych rękawiczek może nie wystarczyć, by zapobiec zakażeniu. Dlatego tak ważne jest stosowanie płynów do dezynfekcji rąk.
Podsumowanie
Podsumowując, środki do dezynfekcji powierzchni (płyny, spreje i chusteczki z alkoholem) oraz środki do dezynfekcji rąk do domów opieki są wręcz niezbędne. Dzięki zachowaniu odpowiedniej higieny można znacząco wpłynąć na zdrowie i bezpieczeństwo zarówno pacjentów, pracowników DPSów jak i odwiedzających.