Śruby – konwersja norm ISO/DIN/PN coraz powszechniejsza

Chcecie kupić wyłącznie odpowiedniej jakości śruby? W takiej sytuacji bardzo ważne jest to, aby decydować się na akcesoria spełniające normy ISO/DIN/PN. Co to dokładnie jest? Co oznaczają poszczególne skróty? Kto odpowiada za wyżej wymienione normy?

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna

Ta instytucja powstała dokładnie w 1947 roku, na terenie Londynu. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (International Organization for Standardization) w tym momencie ma siedzibę w Szwajcarii, a dokładniej rzecz ujmując w Genewie. Placówka zrzesza 162 państwa członkowskie, w tym gronie znajduje się również od samego początku Polska. Jakie są zadania tej organizacji? Ułatwienie wymiany dóbr oraz usług pod kątem międzynarodowym. Normalizacja zapobiega także powstawaniu barier technicznych, a także pozytywnie wpływa na rozwój współpracy intelektualnej, technicznej, naukowej oraz ekonomicznej. Warto podkreślić, że normy ISO są zdecydowanie najpowszechniejsze i najbardziej popularne. Są stosowane na różnych kontynentach. Można napisać, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna stara się wpłynąć pozytywnie na uniwersalność tych norm. Dzięki temu na przykład Klient z Polski oraz sprzedawca z innego europejskiego kraju będą mogli bez problemu dogadać się w stosunku do konkretnych śrub itp.

Kto odpowiada za normy DIN i PN?

Do wyjaśnienia pozostały jeszcze te skróty. Normy DIN są stanowione na co dzień przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Znając je można na przykład kupić dobrej jakości pręty gwintowane DIN 975/DIN 976 – są one dokładnie wykonane z porządnego materiału. Nie brakuje im solidności, wytrzymałości, odporności na działanie rozmaitych czynników itp. Tego typu pręty gwintowane mają również pod wieloma względami bardzo uniwersalne zastosowanie. Warto zwrócić uwagę na aspekt, że mogą być bowiem stosowane w rozmaitych sytuacjach. Natomiast normy PN to nic innego, jak Polskie Normy. Są one zatwierdzone, rozpowszechniane, a także ewentualnie wycofywane przez Polski Komitet Normalizacyjny. Z jednej strony możemy być dumni, że coś takiego w ogóle posiadamy. Jest też jednak druga strona medalu… Mówi ona o tym, że PN obowiązują tak naprawdę jedynie w Polsce. W związku z tym kupno lub sprzedaż śrub, nakrętek, prętów gwintowanych itp. biorąc pod uwagę Klientów zagranicznych powinno odbywać się znając normy ISO oraz DIN. Wtedy bowiem nie będzie takiej sytuacji, że dostaniecie lub wyślecie nieodpowiednie elementy.